EU mehanizam civilne zaštite

Šta je to?

Mehanizam Civilne Zaštite EU je kreiran kako bi osnažio saradnju između zemalja članica EU i šest država učesnica u oblasti civilne zaštite. Pored država članica EU, trenutno ima šest država učesnica u Mehanizmu: Island, Norveška, Srbija, Severna Makedonija, Crna Gora i Turska. Nesreće ne poznaju granice i mogu da pogode nekoliko zemalja istovremeno bez upozorenja. Kada su zemlje u ogromnim teškoćama , ovaj mehanizam reaguje. Reagovao je na više od 330 zahteva za pomoć unutar i izvan Evropske Unije, i to čini od svog osnivanja 2001. Godine. Država koja je uključena u ovaj mehanizam može da zatraži pomoć u vreme kada je nivo opasnosti toliko veliki da prevazilazi sposobnosti za reagovanje te države. Korišćenjem ovog Mehanizma, Evropska Komisija igra ključnu ulogu u koordiniranju reakcija na vanredna stanja u Evropi i šire i učestvuje sa najmanje 75% u transportnim i/ili opreativnim troškovima. 

Kako funkcioniše?

Nakon zahteva za pomoć putem Mehanizma, Centar za Koordinaciju Hitnih Reagovanja (Emergency Response Coordinaton Centre-ERCC) mobiliše pomoć ili ekspertizu. ERCC nadgleda događanja širom sveta i neprestano svakog dana garantuje slanje hitne pomoći putem direktne veze sa nacionalnim snagama za civilnu zaštitu. 

U zemljama u razvoju, pomoć civilnim službama zaštite od strane ovog Mehanizma obično ide ruku pod ruku sa humanitarnom pomoći Evropske Unije. Države članice EU i države učesnice, radeći zajedno kako bi osigurale koherentnu reakciju na složena vanredna stanja, mogu da ulože nacionalne resurse za vanredna stanja Evropskom Centru za Civilnu Zaštitu (ECCP). Ovaj centar omogućava bolje planiranje i koordiniranje reakcija na nivou Evrope i nacionalnim nivoima, što znači bolji i pouzdaniji odgovor na nesreće. ECPP je stub oslonac Mehanizma. 

Svaka država sveta, ali i Ujedinjene Nacije i njene agencije ili relevantna međunarodna organizacija mogu da zatraže pomoć od Evropskog Mehanizma za Civilnu Zaštitu.  

Last updated: 20. Novembar 2024. 14:59