Podrška civilnom društvu

Program Podrška civilnom društvu nastoji da obezbedi veću korist civilnom društvu od nacionalnih pravnih i finansijskih okvira te da unapredi dijalog sa državnim institucijama. Program podržava mreže organizacija civilnog društva da daju glas građanima i utiču na reformu javnog sektora kroz analize, nadzor i zastupanje.

Tematske oblasti obuhvaćene javnim pozivima za dostavljanje ponuda su usredsređene na: jačanje vladavine prava kroz ciljanu podršku projektima usmerenim na borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala i efikasnost pravosuđa; podršku konkretnim merama usmerenim na ugrožene grupe i regionalnu saradnju, građanske i inicijative za izgradnju kapaciteta u ruralnim i nepristupačnim delovima Srbije; reformu javne uprave; kulturnu raznolikost; podršku organizacijama civilnog društva koje rade sa ljudima i grupama koje su izloženije diskriminaciji i diskriminatornim praksama poput tražilaca azila, lica u procesu readmisije, osoba koje pripadaju LGBTI populaciji i dece iz ugroženih grupa; unapređenje saradnje između Srbije i Kosova* poboljšanjem kvaliteta života građana.

Akteri civilnog društva u zemljama proširenja mogu značajno uticati na rešavanje pitanja vladavine prava, korupcije, organizovanog kriminala, ekonomije i društvene kohezije. Svojim lobiranjem, zagovaranjem i nadzorom nad aktivnostima na nacionalnom, regionalnom i lokalnom nivou, ove organizacije od javnih institucija mogu zahtevati veću transparentnost, odgovornost i delotvornost te mogu predočiti potrebe građana pri kreiranju politika. Osim toga, učešće civilnog društva u pretpristupnom procesu može doprineti tome da građani razumeju koje reforme zemlja mora sprovesti kako bi ispunila uslove za članstvo u EU.

Mogućnosti

Trentno nema otvorenih prilika
Last updated: 20. Decembar 2024. 16:13