Agenda povezivanja EU za zapadni Balkan: Šta je do sada učinjeno?

Nadovezujući se na tri decenije podrške

Od 1990-ih, EU podržava zapadni Balkan u izgradnji i modernizaciji njegove infrastrukture. Do danas je više od 11 milijardi evra obezbeđeno za energetski i transportni sektor u regionu, putem grantova Evropske komisije i zajmova Evropske investicione banke (EIB). To je rezultiralo ukupnom investicijom od 22 milijarde evra. Ovim finansiranjem EU je pomogla u obnavljanju i izgradnji puteva, mostova, železnica, vodova za električnu energiju i gasovoda - što je sve od suštinskog značaja za povezivanje zapadnog Balkana jedni s drugima i sa EU.

EU obezbeđuje značajno finansiranje u obliku bespovratnih grantova, koji se kombinuju sa koncesijskim zajmovima međunarodnih finansijskih institucija. To je u suprotnosti sa finansiranjem regiona iz drugih delova sveta, koje dolazi gotovo isključivo u obliku zajmova. Pored finansijske održivosti, grantovi i zajmovi EU takođe zavise od očekivanja vezanih za uticaj na životnu sredinu i tretman radnika.


Agenda povezivanja

Agenda povezivanja postavljena je u cilju rešavanja praznina u osnovnim transportnim i energetskim mrežama putem finansiranja stvarnih investicija. U sektoru transporta, te investicije usmerene su na ključne putne i železničke rute, unutrašnje plovne puteve i ključne luke. U energetskom sektoru oni uključuju prenos električne energije i gasa, kao i proizvodnju obnovljive energije.

Pokretanjem Digitalne agende za zapadni Balkan 2018. godine, EU je takođe povećala tehničku pomoć za uvođenje širokopojasnih mreža u regionu. Digitalne tehnologije nude mogućnosti za rast i otvaranje novih radnih mesta, pomažući ljudima i preduzećima da uđu u 21. vek.

Ključna dostignuća 2015-2020

Od pokretanja Agende povezivanja 2015. godine, preko milijardu evra iz pretpristupnih fondova EU dodeljeno je putem grantova za naznačene visoko prioritetne projekte povezivanja. Ovo ne samo da je pružilo bolju infrastrukturu širom regiona Zapadnog Balkana, već je pokrenulo i naprednu integraciju sa osnovnim transportnim i energetskim transevropskim mrežama. Zajedno sa zajmovima partnerskih finansijskih institucija, ovi grantovi su iskoristili 3,7 milijardi evra za ključne infrastrukturne investicije i stvorili više od 45.000 radnih mesta u regionu zapadnog Balkana.

Ova investicija pretvorila se u značajne aktivnosti na terenu, sa 45 projekata koji su sada odobreni, a mnogi su u toku ili će uskoro početi. To uključuje desetine glavnih putnih šema i železničkih interkonekcija i nadogradnje u lukama. Projekti transformacione energije trebalo bi da rezultiraju sa 500 MV instaliranog kapaciteta električne energije i skoro 1.400 GVh / g proizvodnje energije iz hidroelektrana, kao i dva glavna gasovoda koja povezuju region i susedne države članice EU.

Agenda povezivanja postavljena je za rešavanje praznina u osnovnim transportnim i energetskim mrežama finansiranjem stvarnih investicija. U sektoru transporta, te investicije ciljaju ključne putne i železničke rute, unutrašnje plovne puteve i ključne luke. U energetskom sektoru oni uključuju prenos električne energije i gasa, kao i proizvodnju obnovljive energije.


Last updated: 20. Januar 2025. 16:01