Izazov za rešenja za dekarbonizaciju privrede I smanjenje emisija zagađujućih materija
Uz podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) i Evropskom investicionom bankom (EIB), Program UN za razvoj (UNDP) u Srbiji objavio je Poziv u formi izazova za podnošenje predloga za dekarbonizaciju privrede i smanjenje zagađenja životne sredine.
Pozivamo javna i privatna preduzeća, preduzetnike i industriju da predlože rešenja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i da na taj način doprinosu dekarbonizaciji privrede, smanjenju zagađenja životne sredine i ostvarivanju ekološke, društvene i ekonomske dobrobiti za lokalne zajednice i građane.
Cilј poziva je da se uklone prepreke na putu zelene transformacije i dekarbonizacije javnog i korporativnog sektora, kao što su nedostatak izvora finansiranja, podsticajnih mera i održivih poslovnih modela, praćenih nedostatkom zakonskih procedura. Javna i privatna preduzeća, preduzetnici i industrijski subjekti su pozvani da predlože rešenja za smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte i da na taj način doprinosu dekarbonizaciji privrede, smanjenju zagađenja životne sredine i ekološkoj, društvenoj i ekonomskoj dobrobiti za lokalne zajednice i građane.
Prijavljivanje se vrši isključivo putem ovog aplikacionog formulara.
Poziv je otvoren do 20. juna 2022. godine i sadrži dva pod-izazova.
Prvi je namenjen je smanjenju emisije gasova sa efektom staklene bašte u sektorima koji pripadaju Sistemu trgovine emisionim jedinicama (EU ETS) kao što su proizvodnja električne energije i toplote, rafinerije nafte, čeličane, postrojenja za proizvodnju metala, cementa i sl. (tj. EU-ETS operateri) i onima koji ne potpadaju pod EU ETS sektor, kao što su saobraćaj, zgrade, poljoprivreda, upravljanje otpadom, itdl uključujuči i obveznike sistema energetskog menadžmenta.
Drugi pod-izazov je namenjen smanjenju zagađenja od strane operatera Integrisanog sprečavanja i kontrole zagađenja (IPPC) koji podležu obavezama prema Direktivi o industrijskim emisijama.
Najmanje trideset (30) izabranih predloga će dobiti mentorsku i tehničku podršku za razradu svojih ideja, testiranje i razvoj predloženih tehnička rešenja. Projekti za koje bude procenjeno da daju najveći doprinos dekarbonizaciji, smanjenju emisija zagađujućih materija i poboljšanju modela zelenog poslovanja, biće izabrani za fazu implementacije i biće im obezbeđeno sufinansiranje.
Za sve zainteresovane kandidate biće organizovani info dani 17. i 25. maja, i 1. juna 2022. godine, registracija je obavezna i dostupna na linku.
Rok za podnošenje prijava je produžen do 27.juna 2022. godine do 16.00 časova.
Za više informacija, pišite nam na zelena.agenda.rs@undp.org.