Radovi/nadzor za prikupljanje i prečišćavanje otpadnih voda u Kraljevu

Ukratko

Trenutno u Srbiji postoji 44 uređaja za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih su 32 operativna, dok samo njih 8 ispunjava kriterijume iz EU direktiva. Kako Ministarstvo navodi, za manje od 8% stanovništva Srbije postoji efikasno prečišćavanje otpadnih voda. Srbiji će biti potrebna investicija od oko pet milijardi Eura za izgradnju 320 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Najveći zagađivač voda svakako je industrija. Više od 50% industrijskih objekata u Srbiji ne prerađuje otpadne vode, jer ne postoje sistemi za preradu. Zbog trenutnog problema odlaganja i skladištenja posebnih vrsta otpada, kao što su industrijski, metalni, opasni, medicinski otpad, guma i mulj, vode su podložne velikim zagađenjima.

Osnovni cilj ovog projekta je smanjenje zagađenja lokalnih izvora voda putem smanjenja ispuštanja netretiranih otpadnih voda u obližnju reku Ibar i smanjenja zagađenja površinskih voda, uključujući reke Ibar, Zapadnu Moravu i ostale nizvodne reke. Tu spada i integracija postojećih sistema za prikupljanje otpadnih voda koje služe aglomeraciji Kraljevo u jedinstvenu kanalizacionu mrežu koja se ispušta u postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, sanacija postojećih kanalizacionih sistema u sistemu prikupljanja otpadnih voda, rešavanje kritičnih, najproblematičnijih deonica i izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.


Detaljne informacije

https://ec.europa.eu/neighbourhood-enlargement/sites/near/files/2017-040499.05-eu_support_to_the_environment_sector.pdf

https://balkangreenenergynews.com/eur-28-million-from-ipa-fund-approved-for-wastewater-treatment-waste-separation/

Dimitrijević et all. (2016), “Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda za grad Kraljevo”;
https://www.researchgate.net/publication/312412525_Waste_water_treatment_plant_city_of_Kraljevo


Last updated: 23. Decembar 2024. 20:31