Европска унија помаже Србији да побољша своју способност за одговор на јавноздравствене ванредне ситуације. Успешан одговор захтева тимски рад различитих сектора, обучене стручњаке, јасне планове и дефинисане улоге за све који су укључени. Кроз пројекат „ЕУ за здравствени систем Србије“, Светска здравствена организација (СЗО) сарађује са Министарством здравља и Програмом за развој Уједињених нација (УНДП) на унапређењу спремности Србије за ванредне ситуације.
Разумевање локалних ризика како би се заштитиле заједнице
Први корак у управљању јавноздравственим ванредним ситуацијама је идентификовање специфичних ризика с којима се сусрећу различита подручја. У новембру 2023. године, 48 јавноздравствених стручњака учествовало је у обуци о анализи ризика применом метода СЗО. Ова обука омогућила им је да процене претње по јавно здравље у свих 144 локалних самоуправа у Србији, и осигурала да свака општина буде укључена у процес планирања.
Ове процене су користиле податке из различитих области, укључујући здравље, животну средину и геологију. Прикупљањем информација са свих нивоа власти, могу се јасније разумети ризици по јавно здравље с којима се земља може суочити у случају ванредних ситуација.
Процене ће допринети изради
Националног регистра ризика од катастрофа, који је кључни инструмент за
планирање и доношење одлука у ванредним ситуацијама. Овај регистар помаже
властима да прате и управљају ризицима, омогућавајући брже и ефикасније реаговање на
здравствене претње широм земље.
Пружањем увида у ризике, расположиве ресурсе и недостаке у вези са спремношћу, ове процене су од виталног значаја за планирање одговора на здравствене ванредне ситуације. Локалне самоуправе и јавноздравствене институције могу прилагодити своје стратегије специфичним потребама својих заједница, осигуравајући да Србија буде добро припремљена да се носи са било којом јавноздравственом ванредном ситуацијом.
Кроз ове заједничке напоре, ЕУ, СЗО и УНДП подржавају Србију у изградњи јачег здравственог система, омогућавајући правовремене одговоре током криза и спасавање живота у локалним срединама.