Kako savremeno upravljanje ljudskim resursima transformiše javnu upravu?

Modernizacija rada državnih službenika i sistema koji upravljaju funkcijama javnih resursa ključni su kako bi administracija unapredila kvalitet javnih usluga za sve građane, povećala efikasnost i uštedela vreme i resurse. Srbija i EU zajedno rade na inovacijama kroz uspostavljanje savremenog sistema za monitoring i evaluaciju funkcija ljudskih resursa, unapređenje okvira kompetencija i poboljšanje organizacije rada.

Projekat „Integrisano upravljanje ljudskim resursima u javnoj upravi Republike Srbije“ koji finansira EU obeležava svoju prvu godinu sprovođenja. U svom nastavku, u drugoj godini implementacije, projekat nastavlja da pravi značajne korake u stvaranju uslova za unapređenje upravljanja ljudskim resursima u javnoj upravi Srbije.
Projekat je posebnu pažnju posvetio razvoju sistema za praćenje performansi funkcija vezanih za upravljanje ljudskim resursima – ključnom koraku u tekućim naporima Srbije da izgradi moderan, na podacima zasnovan sistem upravljanja ljudskim resursima. Postignut je značajan napredak u kreiranju održivog sistema za monitoring i evaluaciju (M&E) koji prati sprovođenje praksi upravljanja ljudskim resursima širom javne uprave.

Projekat je identifikovao da dalji razvoj državno-službeničkog sistema u Srbiji treba da se fokusira na njegovu atraktivnost i sposobnost da efikasno upravlja radnim opterećenjem i ostvarenju ciljeva. U tu svrhu, dizajnirano je 7 strateških indikatora i 29 drugih indikatora za procese upravljanja ljudskim resursima, kapacitetima itd.

Ovaj set indikatora je deo metodologije M&E koja je u fazi razvoja i omogućiće ciljano prikupljanje podataka koji će pružiti uvid u prakse upravljanja ljudskim resursima u državnoj upravi, poput regrutacije, ocene učinka, razvoja karijere, obuke, kvaliteta menadžmenta itd. Kako bi se stekla neposredna saznanja o funkcionisanju ovakvih modernih M&E sistema u praksi zemalja članica Evropske unije, predstavnici Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) i Službe za upravljanje kadrovima (SUK) posetili su svoje kolege u Portugalu tokom studijskog putovanja u aprilu 2024. godine.
Dobre prakse iz drugih zemalja EU takođe su inkorporisane u kreiranje M&E sistema. Jedan od korisnih alata za prikupljanje informacija o funkcionisanju sistema ULJR je anketa o angažovanosti zaposlenih, koja je sada usvojena za upotrebu u državnoj upravi Srbije.

Još jedan važan pravac projekta bio je unapređenje okvira kompetencija, koji je ključan za uspostavljanje izbalansirano razumljivog i pravednog sistema veština i sposobnosti koje je neophodno da imaju državni službenici na različitim pozicijama. Ovakav sistem predstavlja osnovu za profesionalnu i efikasnu javnu upravu. U saradnji sa MDULS i SUK-om, projektni tim je revidirao i predložio prilagođavanja postojećeg okvira kompetencija. „Imati pravu osobu na pravom mestu treba da bude ambicija svakog HR odeljenja u organima javne uprave,“ istakao je vođa projektnog tima, Edvardas Žukauskas.

„Uveren sam da će naši predlozi za promenu modela kompetencija pomoći državnim organima da postignu ovaj cilj. S druge strane, za same državne službenike, koji će moći jasnije da vide zahteve u pogledu kompetencija za određena radna mesta, ovo će im pomoći da bolje planiraju svoj karijerni put i ciljano razvijaju svoje veštine i kompetencije.“

Kako projekat ulazi u svoju drugu godinu, fokus će ostati na daljem razvoju metodologije za M&E, kao i na nastavku rada na unapređenju okvira kompetencija za državne službenike. Projektni tim će takođe raditi na predlozima za unapređenje karijernog razvoja i preduzeti konkretne korake kroz pilotiranje modela karijernog upravljanja talentima, što će biti ključna prekretnica za primenu buduće strategije upravljanja talentima. Na kraju, ovi napori – kao deo procesa reforme javne uprave u Srbiji – imaju za cilj stvaranje efikasnije, transparentnije i odgovornije javne uprave koja će bolje služiti građanima Srbije.
Last updated: 18. Decembar 2024. 18:31