NE PLANIRATI ZNAČI PLANIRATI NEUSPEH (B. Franklin)

Kako bi se podigla svest o značaju programskog planiranja budžeta, Projekat je u saradnji sa Ministarstvom pravde danas u Beogradu  organizovao sastanak predstavnika Republičkog sekretarijata za javne politike sa predstavnicima Radne grupe (RG) za izradu Strategije ljudskih resursa u pravosuđu, Radne grupe za  razdvajanje budžetskih nadležnosti između VSS i MP; RG za izmenu Zakona o sudijama, Zakona o uređenju sudova i Zakona o VSS; RG za izmene i dopune Zakona o javnim tužilaštvima i DVT; RG za izmene i dopune Zakona o Pravosudnoj akademiji, na kom su prisustvovali i predstavnici Saveta, Ministarstva  pravde i Projekta. 

Posebna pažnja na sastanku bila je posvećena pravilima pripreme strateških i višegodišnjih planskih dokumenata – strategija, programa, akcionih planova, srednjoročnih planova i njihove sadržine, vezano za ciljeve koji se u radu sudova žele postići. Eksperti Sekretarijata su prezentovali kako treba da se prati, meri i izveštava o ostvarenom učinku i efektima upotrebe budžetskih sredstava, uključujući i onih za sudstvo Srbije.

Pravosuđe je, shodno Zakonu o planskom sistemu, u obavezi da proaktivno utvrđuje javne politike (pravac razvoja), što podrazumeva pripremu planskih strateških dokumenata javne politike, odnosno srednjoročnih planova, sa preciziranim ciljevima, resursima, očekivanim rezultatima, učincima i programima, koji se finansiraju prema pravilima programskog budžetiranja.

Kao glavni pravac programskog planiranja budžeta, Projekat je identifikovao uzajamnu vezu između obima posla, obima resursa koji stoje na raspolaganju za obavljanje tog posla i obima budžeta, sa ciljem postizanja učinka, što sve čini elemente programskog budžeta.

Projekat je ukazao na to da je programsko planiranje nezavisnog  višegodišnjeg sudskog budžeta (primena programske budžetske metodologije) postalo nužnost, kako bi se stvarali uslovi za skraćivanje dužine trajanja sudskih postupaka  i povećanje efikasnosti sudstva, odnosno suđenja u razumnom roku, sa većim nivoom kvaliteta suđenja, u skadu sa međunarodnim standardima.

Takvim pristupom, Projekat je ukazao na neophodnost da se istovremeno, i po sistemu uzročno-posledične povezanosti, planiraju obim i struktura sudskog posla, potrebni ljudski resursi i budžet. 


Last updated: 20. Decembar 2024. 16:13