Dva mikrobiologa iz finskog Instituta za zdravlje i socijalnu zaštitu (THL) trenutno su u misiji u Beogradu kako bi pružili podršku kolegama iz Instituta „Batut“ u primeni metodologije sekvenciranja celog genoma (whole genome sequencing - WGS) u praksi mikrobiološke laboratorije.
Metodologija WGS pomaže stručnjacima i istraživačima u oblasti javnog zdravlja da precizno i brzo otkriju koje su bakterije ili virusi uzrokovali bolest, gde je bolest nastala i kako se širila u populaciji. Bolje razumevanje epidemiološke slike omogućava efektivne mere za zaustavljanje i eliminaciju pretnje po javno zdravlje.
Oprema za WGS je ranije kupljena i isporučena Institutu „Batut“ u okviru drugog projekta finansiranog od strane EU. Sekvencer je instaliran, a sve tehničke i operativne provere i verifikacije završene su pre ove misije. Nekoliko mikrobiologa iz Instituta „Batut“ prethodno je učestvovalo u studijskoj poseti THL-u u okviru ovog tvining projekta, gde su ih kolege iz THL-a vodile kroz ceo ciklus WGS.
Aktuelna misija započela je orjentacionim sastankom na kojem su stručnjaci razmotrili sva kritična pitanja, slabosti i mere za smanjenje rizika u vezi sa prvim WGS testiranjem u Institutu „Batut“. Nakon toga, mikrobiolozi iz Finske i Srbije uputili su se u laboratoriju i započeli praktičan rad. Za razliku od studijske posete, sada mikrobiolozi iz Instituta „Batut“ obavljaju laboratorijske procedure, dok stručnjaci iz THL-a posmatraju sa strane i savetuju kada je to potrebno. Misija će ukupno trajati 4 dana. Pored završetka ovog ciklusa sekvenciranja, stručnjaci će razmatrati i planirati modul obuke o osnovama WGS-a, koji će biti održan početkom marta 2025. godine za specijaliste iz Srbije.
Usvajanje metodologije WGS u Institutu „Batut“ predstavlja značajan iskorak u jačanju sistema javnog zdravlja Srbije. Uz poboljšane sposobnosti identifikacije, praćenja i odgovora na izbijanje epidemija zaraznih bolesti, Institut je bolje opremljen da zaštiti zdravlje stanovništva Srbije.