Predstavljeno istraživanje „Srbija i EU – Predrasude i stavovi” u Valjevu

Istraživanje i publikacija „Srbija i EU – Predrasude i stavovi”, koja pruža sveobuhvatan uvid u stavove građana o procesu evropskih integracija i njihovoj percepciji Evropske unije, predstavljeno je 17. decembra 2024. u Valjevu u organizaciji Evropskog pokreta u Valjevu.

Istraživanje je nastalo u okviru projekta „Putokazi ka EU kroz Zapadnu Srbiju i Šumadiju”, koji finansira Evropska unija, s ciljem da se analiziraju ključne barijere i prilike u komunikaciji sa građanima o evropskim vrednostima i stavovima građana o EU integracijama Srbije.

Prema rečima Uroša Popadića, pogramskog menadžera Evropskog pokreta u Srbiji, sredovečni ljudi više podržavaju pristupanje EU, jer se sećaju izolacije iz 90-ih i žele lepšu budućnost za svoju decu. S druge strane, on je istakao i da su mladi s razlogom isfrustrirani zbog sporog napretka u procesu. Popadić upozorava na opadanje entuzijazma za pristupanje EU i smatra da je neophodno još odlučnije promovisati benefite koje bismo imali od priključivanja Evropskoj uniji.

Neda Racić, asistentkinja na projektu posebno je izdvojila rezultate koji pokazuju da bi mladi i studenti u Srbiji imali najveće koristi od ulaska u Evropsku uniju, ali kako su paradoksalno, oni najviše i protiv nastavka procesa evrointegracija. 

Jelena Tokmačić iz Foruma mladih Evropskog pokreta istakla je da se mladi neopravdao plaše gubitka nacionalnog identiteta i državnog suvereniteta prilikom ulaska u EU, što je posledica nedovoljne informisanosti. 

Vladimir Pantić, predstavnik Evropskog pokreta u Valjevu istakao je da je cilj projekta da se afirmiše pitanje pridruživanja EU, da se kod javnosti i u Valjevu i u gradovima Zapadne Srbije i Šumadije i kod građana povrati poverenje da je Srbija evropska zemlja.

On je dodao da je građanima u regionu Zapadne Srbije i Šumadije potrebno omogućiti više informacija o procesu pridruženja EU i koristima koje taj proces donosi građanima Srbije. 

Kroz projekat „Putokazi ka EU u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji“ Evropski pokret u Srbiji će informisati mlade u ovom regionu, ali i ostale građane o dosadašnjoj podršci EU u Srbiji, a posebno o perspektivi i finansijskoj podršci koju Srbija može da ostvari kroz Plan rasta za Zapadni Balkan, novi strateški dokument koji nam daje mogućnost povlačenja više od milijardu i po eura u iz evropskih fondova u naredne dve godine.

Projektom je predviđena dodela grantova za organizacije civilnog društva u ovom regionu koje će se baviti temom evropskim integracija.

Istraživanje će biti predstavljeno i u drugim gradovima Zapadne Srbije i Šumadije u januaru 2025. 

Last updated: 17. Januar 2025. 13:06