USKLAĐIVANJE KOMPETENCIJA I RADNIH MESTA – PUT KA BOLJOJ DRŽAVNOJ UPRAVI

Unapređenje okvira kompetencija donosi modernizovan pristup upravljanju ljudskim resursima (ULJR), jačajući veštine i sposobnosti za bolje upravljanje u državnoj upravi Republike Srbije.


Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) i Služba za upravljanje kadrovima (SUK) pokrenuli su proces unapređenja okvira kompetencija za državnu upravu Republike Srbije, čime je napravljen značajan iskorak u unapređenju upravljanja ljudskim resursima. Uz podršku EU projekta „Integrisano upravljanje ljudskim resursima u javnoj upraviRepublike Srbije“ ova inicijativa se oslanja na šestogodišnje iskustvo u primeni postojećeg okvira kompetencija. Predlozi za unapređenje okvira kompetencija, bazirani na naučenim lekcijama tokom višegodišnje implementacije, donose modernizovani model usklađen sa najboljim evropskim praksama.

Unapređenje okvira kompetencija ostvareno je kroz zajednički rad MDULS-a, SUK-a i Projekta. Projektni tim je razvio predloge za unapređenje postojećeg okvira kompetencija, a revidirani model uvodi:

  • Opšte (generičke) kompetencije – skup znanja, veština i sposobnosti koje osoba treba da poseduje, koje su primenjive na sve državne službenike, koji obuhvataju interpersonalne veštine, kvalitet pružanja usluga i liderstvo.
  • Funkcionalne kompetencije– odnose se na specifične veštine i sposobnosti potrebne za određene oblasti rada u državnoj upravi, kao što su kreiranje, sprovođenje, nadzor i kontrola javnih politika, poslovi ULJR, poslovi finansija, računovodstva i javnih nabavki, informatički poslovi, poslovi interne revizije, itd. 

Jedna od ključnih novina unapređenog okvira kompetencija je uvođenje nivoa indikatora ispoljavanja kompetencija – definisanje četiri nivoa kompetencija (osnovni, srednji, napredni i istaknuti). Ovim pristupom se osigurava ujednačena primena okvira kompetencija u državnoj upravi, kroz usklađivanje potrebnih kompetencija za poslove na radnim mestima na različitim nivoima, čime se preciznije definišu veštine i sposobnosti potrebne za karijerni razvoj zaposlenih.

VALIDACIJA PUTEM FOKUS GRUPA

Validacija predloženog okvira kompetencija za oblast rada ULJR sprovedena je kroz fokus grupe sa državnim službenicima koji rade na tim poslovima. Nakon validacije tipičnih poslova u oblasti rada koja je bila predmet prve fokus grupe, na drugoj fokus grupi su potvrđene kompetencije, ključni indikatori i nivoi ispoljavanja kompetencija u ovoj oblasti rada. Dve fokus grupe održane u januaru i februaru 2025. godine okupile su više od 40 učesnika – predstavnike institucija korisnika Projekta (MDULS i SUK), kao i predstavnike jedinica za ULJR iz različitih organa državne uprave.

Povratne informacije učesnika bile su izuzetno pozitivne – potvrđeno je da su predstavljeni oblast rada ULJR, nadležne kompetencije i nivoi njihovog ispoljavanja logičano strukturirani, preciznije i jasnije opisani, i usklađeni sa poslovima koji se obavljaju u državnoj upravi. Učesnici su naglasili da predlozi pružaju veću jasnoću u vezi s razvojem kompetencija za državne službenike koji rade u oblasti rada ULJR i bolje razumevanje uloge jedinica za ULJR.

ZAŠTO JE VAŽNO UNAPREĐENJE OKVIRA KOMPETENCIJA?

Dobro strukturisan okvir kompetencija ključan je kako bi se osiguralo da državni službenici imaju odgovarajuće veštine i znanja za efikasno obavljanje poslova svog radnog mesta. Projektni predlozi za unapređenje okvira kompetencija donose jasniji i bolje organizovan pristup definisanju i proceni kompetencija, od operativnih preko ekspertskih do rukovodećih radnih mesta.

Predlog unapređenog okvira kompetencija uvodi jasne nivoe ispoljavanja kompetencija, omogućavajući zaposlenima da jasno razumeju šta se od njih očekuje. Podržava bolje planiranje kadrova kroz identifikaciju nedostataka u kompetencijama i usmeravanje na ciljane obuke. Sa strukturisanim pristupom, zapošljavanje i razvoj karijere postaju efikasniji, osiguravajući da se zaposleni sa odgovarajućim kompetencijama nalaze na odgovarajućim radnim mestima. Na kraju, ovo unapređuje radni učinak i poboljšava kvalitet pružanja javnih usluga, donoseći podjednako koristi i građanima i privredi.

SLEDEĆI KORACI: DALJA VALIDACIJA I PROŠIRENJE

testiranje i validacija generičkih kompetencija putem novih fokus grupa kako bi se osigurala njihova primenljivost u svim organima državne uprave.

"Tokom fokus grupa posvećenih oblasti upravljanja ljudskim resursima, učesnici su jasno prepoznali da je kroz projekat kreiran jedinstven identitet za oblast ULJR," izjavio je Edvardas Žukauskas, vođa projektnog tima. "To znači preciznije odrednice za ULJR jedinice u pogledu njihove uloge i neophodnih kompetencija koje treba dalje razvijati. Drago mi je što je naš projekat na ovaj način doprineo daljem razvoju oblasti upravljanja ljudskim resursima u javnoj upravi Srbije."

Uz kontinuiranu podršku Evropske unije, Srbija jača praksu upravljanja ljudskim resursima i usklađuje se sa evropskim najboljim praksama, obezbeđujući dugoročna poboljšanja u radu javne uprave.


Last updated: 23. April 2025. 11:22