Žiofre: Vladavina prava je zajednička vrednost EU i Srbije

Jačanje vladavine prava je stub Evropske unije, osnovna vrednost na kojoj gradimo evropsko društvo, vrednost koju delimo sa Srbijom i želimo zajedno da je ojačam, poručio je ambasador EU u Srbiji Emanuele Žiofre.

On je, zajedno sa ministarkom pravde Majom Popović, govorio na konfereciji “Novi pravosudni zakoni u interesu svih građana - izazovi i rešenja” koju je organizovala Pravosudna akademija. 

Žiofre je tom prilikom naveo da su ustavne reforme u interesu svih u srpskom društvu. 

“One su u interesu građana Srbije, u interesu biznisa i onih koji traže odgovore od pravosudja za svoje probleme. Vladavina prava je prioritet za Evropsku uniju”, naveo je Žiofre.

Ministarka pravde Maja Popović najavila je da bi set predloga pravosudnih zakona, nephodnih da bi se primenile izmenjene odredbe Ustava, trebalo da se nađe pred poslanicima Skupštine Srbije u januaru naredne godine.

„To je veoma zahtevan i obiman posao, rok je dosta kratak, po Ustavnom zakonu godinu dana, ali ćemo uspeti, jer se intenzivno radi. Reč je o korenitim, tektonskim, delekosežnim promenama koje značajno utiču na jačanje nezavisnosti sudstva i samostalnosti tužilaštva, koje suštinski podrazumevaju isključivanje politike iz izbora sudija i tužilaca, kao i uspostavljanje boljeg sistema predlaganja, premeštaja i prestanka njihovih funkcija“, rekla je Popović.


Predsednik Udruženja sudija i tužilaca (UST) Nenad Stefanović, koji je Viši javni tužilac u Beogradu, rekao je da to udruženje uputilo veliki broj pisanih komentara na radne verzije Zakona o javnom tužilaštvu i Zakona o visokom savetu tužilaštva.

„Najvažnije je da se očuvaju i unaprede dostignuti standardi u ovoj oblasti, imajući u vidu da svako reformsko rešenje treba pre svega da donese napredak, a ne da bude lošije u odnosu na postojeći sistem“, rekao je Stefanović.

Govoreći o „nelogičnostima“, on je naveo da je potrebno razgraničiti nadležnosti izmedju Vrhovnog javnog tužilaštva i Visokog saveta tužilaštva, tako da se odluke o postupanju u konkretnim predmetima, uključujući prigovor na obavezno uputstvo, donose unutar javnog tužilaštva a ne tužilačkog saveta.

Ustavne izmene u oblasti pravosuđa bile su jedna od obaveza koju je Srbija preuzela u okviru pregovora sa EU u Poglavlju 23 koje se odnosi na vladavinu prava. 

Evropska unija je ovu oblast od 2014. godine podržala sa više od 183 miliona evra, od čega je poslednji paket pomoći namenjen vladavini prava iznosio 20,8 miliona evra. Sredstva se koriste za podršku nezavisnom i nepristrasnom pravosuđu, efikasnoj zaštiti građana i zajednica, poštovanju ljudskih prava, pravilnom sprovođenju zakona, te za podršku borbe protiv korupcije, organizovanog kriminala i trgovine ljudima.

Last updated: 17. Januar 2025. 13:06